fbpx

Blonde d´Aquitaine

Masné plemeno skotu Blonde d´Aquitaine je pro mnohé chovatele plemeno takřka neznámé. Počátky organizovaného chovu vyhledáme do padesátých let. Jeho původ nalézáme v jihozápadní Francii, spojením tří místních krajových plemen skotu – guercy, garonnaise a blonde des Pyrénées, která byla využívána především k tahu, ale také k produkci masa. Šlechtěním uváděných plemen vzniká jedinečná rasa velkého tělesného rámce o výjimečné délce těla s pevnou, ale jemnější kostrou a s mimořádně vyvinutým osvalením. Z chovatelského hlediska jde o zaměření především na produkci hodnotného masa.

Oceněna bývá u tohoto plemene i velmi dobrá plodnost. Profil mladých telat se vyznačuje jemnou kostrou, menší hlavou, plošším a delším tělem. To vše umožňuje snadný průchod porodními cestami a proto i přes vyšší porodní hmotnost se u tohoto plemene eliminují obtížné porody. Danou vlastnost dobrý chovatel velmi rychle využije při při užitkovém křížení s dojnými plemeny. Zvířata nemají problém přizpůsobit se životu v různých klimatických podmínkách. Vzhledem k této skutečnosti je popularita daného plemene známa i v ostatních zemí. Jedná se o plemeno s vysokou růstovou schopností a špičkovou jatečnou hodnotou.

V naší zemi je chov tohoto plemene zřízen pouze na dovozu krav a jalovic z rodné Francie. První import se uskutečnil již v roce 1991. V tomto se také datuje založení prvního stáda na SZTŠ Hořovice a v roce 1992 následovaly další importy.

V rámci dostupných kontrol dosahuje plemeno Blonde d’Aquitaine vynikajících výsledků, přesto není tak rozšířeno, jako ostatní dvě nejpočetnější francouzská plemena charolais a limousin. V posledních dvou letech se zájem našich chovatelů zvyšuje. Svou váhu na dané situaci má Vynikající masná užitkovost a nízký obsah tuku u jatečných zvířat, který umožňuje výkrm do vysokých porážkových hmotností.