fbpx

Skotský náhorní skot (Highland)

Skotský náhorní skot neboli Highland je velmi tvrdé a odolné plemeno skotu „ plyšová kráva“

Je typický dlouhou srstí s podsadou, širokou hlavou, kdy oči a mulec tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník, s očima přikrytýma srstí, která je v zimě chrání před silným větrem, deštěm a sněhem a v létě poskytuje ochranu před hmyzem a tím i přenosu některých nemocí. Dle přírodních podmínek na zimu zvířatům naroste dlouhá srst, kterou následně na jaře shazují.

Rohy rostou plemeni highland celý život, u krav se točí směrem vzhůru a mohou dosahovat rozpětí i ke dvěma metrům. U býků rohy směřují dopředu, jsou kratší a silnější.

Plemeno je středního tělesného rámce, s dlouhým hřbetem, hlubokým hrudníkem, dobrým osvalením a kratšími končetinami. Krávy se dosahují cca 400-600 kg, býci pak v rozmezí 700 – 1 000 kg. Telata se rodí s hmotností kolem 20-35 kg již s delší srstí, proto jsou schopna přežít i v mrazech.

Ačkoliv na první pohled budí highland respekt, jsou to klidná a při správném přístupu i velmi krotká zvířata, ve kterých spousta chovatelů najde i domácího mazlíčka. Oproti jiným plemenům můžou být celý rok venku i ve vyšších nadmořských výškách, není třeba je přikrmovat jádrem, jsou šetrná ke krajině, mají výtečné mateřské vlastnosti a porody bývají bezproblémové bez potřebné asistence člověka.